Ypatingas latvių eksperimentas: kokios namo sienos geriausios?

heluz namas

Ypatingas latvių eksperimentas: kokios namo sienos geriausios?

Latvijos universiteto mokslininkas Andris Jakovicas Rygos botanikos sode vykdo išskirtinį eksperimentą – bando pastatų sienų konstrukcijų efektyvumą. Pradėtas prieš porą metų, eksperimentas artėja prie pabaigos, o mokslininkas jau turi įdomių žinių.

heluz namasLatvis pastatė penkis vienodus bandomuosius pastatus iš skirtingų konstrukcijų, juos stebi, matuoja ir vėliau šiuos duomenis analizuoja. Taip mokslininkas siekia įvertinti skirtingų pastato sienų konstrukcijų efektyvumą.

„Paprastai statybinių medžiagų arba atskirų sistemų, statybinių konstrukcijų bandymai vykdomi laboratorijose.

Tačiau mums knietėjo sužinoti, kaip tos konstrukcijos gyvuoja realioje aplinkoje, realiomis sąlygomis, po atviru dangumi, nesvarbu, ar lietus, ar sniegas, ar vėjas, saulė ar mėnulis. Praktika rodo, kad realybėje statybinės konstrukcijos ir mūsų namai jaučiasi kiek kitaip nei laboratorijose“, – sako A.Jakovicas.

Penki vienodi maži namai (plotas – 9 kv. m, tūris – 27 kv. m) buvo pastatyti ant vienodų pamatų, vienodai pasukti pagal pasaulio šalis. Visuose – vienodi langai, durys, ta pati stogo konstrukcija ir tokia pat stogo danga. Šiuose nameliuose skiriasi tik sienos. Nors jos iš skirtingų medžiagų, sienų šiluminės charakteristikos vienodos, skaičiuojamoji sienų šilumos perdavimo koeficiento U vertė yra tokia pat visuose penkiuose modeliuose.

Daugiau skaitykite: lrytas.lt

Rašyti komentarą