Heluz pasyvus namas Triumf

Pasyvus namas Heluz Triumf 2012 m. buvo pastatytas eksperimentiniais tikslais Česke Budejovice parodų miestelio teritorijoje (Čekijoje) naudojant keraminius blokelius Heluz Family 50 2in1 bendradarbiaujant su Čekijos respublikos Ūkio ministerija. Šio projekto tikslas buvo parodyti, kad pasyvus namas gali būti pastatytas iš vieno sluoksnio mūro sienos šiltinimui nenaudojant jokios termoiziliacinės medžiagos. Taip pat tam, kad praktinėje aplinkoje galima būtų patikrinti namo energijos suvartojimą šildymui ir karšto vandens paruošimui, stebėti vidaus patalpų mikroklimato ir oro kokybę, įvertinti terminį namo stabilumą ir šilumos nuostolius.

Heluz Triumf bendra informacija

Pasyvus namas

*karšto vandens palaikymui ir dalinei šilumos energijos gamybai buvo įrengti saulės kolektoriai, vėdinimui ir optimalaus mikroklimato palaikymui sumontuotas rekuperacinis įrenginys (efektyvumas 85%).

Heluz Triumf namas statomas ant gelžbetoninės pamatų plokštės (plokštuminis pamatas), kurio izoliavimui nuo grunto rekomenduojama naudoti sutankintą putstiklį. Šis pamatų termoizoliavimo būdas yra pripažintas Vokietijoje kaip vienas iš galimų sprendimų pasyvių namų pamatų įrengimui. Namo sienoms naudojami neturintis analogų Europoje gaminiai su itin aukštom termoizoliacinėm savybėm keraminiai blokeliai Heluz Family 2in1 (50 cm pločio), perdangai tarp namo aukštų – surenkama keraminė perdanga Heluz Miako, o vienšlaičio stogo (7o) konstrukcijai – keraminės-gelžbetoninės perdangos plokštės Heluz. Stogas papildomai šiltinamas PIR putų termoizoliacinėmis plokštėmis. Langai privalo atitikti pasyviems namams rekomenduojamus standartus.

Heluz Triumf namui net tris kartus buvo atlikti testai (blower-door) sandarymo nustatymui.

Blower-door testas. Kas tai?

Šio testo pagalba nustatomos pastato šilumos nuotėkio vietos, apskaičiuojamas sandarumo rodiklis. Sandarumo rodiklis parodo, kiek patalpos oro pasikeičia per valandą esant tam tikro dydžio slėgių skirtumui (bandymo metu slėgis didinamas arba mažinamas specialia įranga). Pasyviame name šis rodiklis turi būti ne didesnis nei n50 ≤0,6/h, t. y. veikiant dirbtinai sukeltam slėgiui, panašiai kaip stipriai vėjuotą dieną, oras patalpoje natūraliai turi apsikeisti mažiau nei vieną kartą per valandą (palyginimui – senos statybos pastatų sandarumo rodiklis yra 3,5, renovuojamų – apie 1,5).

Šio testo pagalba randami net smulkūs defektai, kurie gali likti nepastebėti termovizinio tyrimo metu. Nustatytas sandarumo rodiklis lyginamas su EU techniniuose standartuose nurodytomis normomis ir pateikiama detali ataskaita.

Pirmas matavimas Heluz Triumf name buvo atliktas 2012 m. spalio mėn. Tuo metu jame jau buvo sumontuoti langai, atliki vidaus tinkavimo darbai, bet namas nebuvo nutinkuotas iš išorės, o ant plokštuminio pamato nebuvo išlietos grindys. Pirmo testo metu buvo nustatytos kelios nesandarios vietos (langų rėmų tvirtinimo ir uždarymo mechanizmai, kanalizacijos vamzdžių sandrinimo vietos, pirmo aukšto grindų nesandarūs taškai), o sandarumo rodiklis buvo apie 0,63/h. Antrą matavimą specialistai atliko po mėnesio, po to kai buvo sutvarkyti langų defektai ir įrengta grindų apdaila. Rezultatas 0,4/h, o tai jau gerokai viršija pasyvių namų reikalavimus.

Atlikus išorės tinkavimo darbus, Heluz Triumf namo sandarumas buvo matuojamas trečią kartą. Gautas rezultatas nustebino ir pradžiugino visus – 0,2/h.

*Heluz medžiagos pagal projektą ir montavimo darbai.